Masna jetra

Bolest masne jetre usko je povezana s pretilošću, visokim kolesterolom i hipertenzijom. I unatoč činjenici da ga je teško sami prepoznati, postoje neki simptomi koji nas mogu upozoriti.

Znanstveni naziv za ovu bolest je steatoza jetre, ali je u narodu poznata kao bolest masne jetre. Može biti uzrokovan prekomjernom konzumacijom alkohola, hipertenzijom ili metaboličkim sindromom (kao što je dijabetes).

Što je bolest masne jetre?
Kada se višak masnoće nakuplja u stanicama jetre, riskiramo ovu bolest. Bolest masne jetre izravno je povezana s pretilošću, visokim kolesterolom u krvi i visokim krvnim tlakom. U većini slučajeva stanice se pune masnoćom i “prosljeđuju” je drugim organima u tijelu.

Važno je zapamtiti da jetra obavlja vitalne funkcije: proizvodi proteine, regulira metabolizam masti, uklanja toksine iz krvi i kontrolira količinu aminokiselina u tijelu. I vrlo je važno održavati ovaj organ u dobrom stanju i na sve moguće načine podržati njegov pravilan rad.

Nekoliko je čimbenika koji povećavaju rizik od razvoja ove bolesti:

žene srednjih godina
Prekomjerna težina i pretilost
Dijabetes i visok kolesterol
Određene prehrambene navike
Ovisnost o alkoholu
Simptomi bolesti masne jetre
Najgore je što je često steatoza jetre asimptomatska . To znači da ga je bez medicinske dijagnoze i odgovarajućeg istraživanja teško otkriti. To se obično radi pomoću:

Krvni test (za određivanje razine transaminaza)
Ultrazvuk jetre (što je svjetlija i veća, to je vjerojatnije da imate ovu bolest)
Biopsije (za određivanje stadija bolesti)
Neki pacijenti još uvijek imaju simptome povezane s bolešću masne jetre:

1. Bolovi u trbuhu
Neudobnost ili trnci u središnjem ili gornjem desnom dijelu trbuha. Ova bol nema nikakve veze s tjelesnom aktivnošću. Često se može pojaviti nakon jela jer se želudac širi i pritišće povećanu jetru.

2. Napuhnutost
Ascites je prisutnost tekućine između visceralnog i parijetalnog peritoneuma, a pojavljuje se i zbog bolesti jetre. Znakovi ovog problema su nadutost, probavne smetnje, bol u donjem dijelu leđa i otežano disanje. Može doći i do oticanja gležnjeva.

3. Probavne smetnje
Ako nakon svakog obroka (čak i ako je zdrav obrok iu malim količinama) imate želučane tegobe, mučninu i imate puno plinova, to može biti posljedica bolesti jetre. Vrlo često osobe koje boluju od masne jetre odu liječniku misleći da imaju problema sa želucem, a nakon pregleda shvate da se ispostavi da se radi o steatozi.

4. Umor
Kada jetra ne radi kako treba dolazi do usporavanja metabolizma.Općenito, to se događa uvijek kada neki važan organ zakaže. Tijelo se pokušava zaštititi i taj nedostatak “nadoknađuje” pumpanjem manje krvi.

U tom slučaju to može dovesti do neobjašnjivog kroničnog umora, problema s koncentracijom, nedostatka energije. Osoba može čak izgubiti interes za svoje nekad voljene aktivnosti i radije ostaje u krevetu i spava većinu vremena.

5. Tamni urin
Boja urina također može odrediti prisutnost određenih bolesti. Uostalom, ova tekućina uklanja toksine i toksine iz tijela. Ako postoji bolest masne jetre, tada će boja urina postati tamnija i neće se mijenjati tijekom dana (norma je kada je urin ujutro tamniji, ali posvjetljuje tijekom dana).

Promjene mogu utjecati i na izmet: boja može postati bijela ili glinasta, a miris će biti puno jači nego inače.

6. Promjene na koži
Jedan od znakova steatoze jetre je “žutica”. Govorimo o žućkastoj nijansi kože i sluznice zbog povećanja razine bilirubina u tkivima tijela. Može se pojaviti i zbog razaranja crvenih krvnih stanica ili problema u žučnom mjehuru.

Druge promjene na koži zbog bolesti masne jetre uključuju promjenu boje vrata i pazuha, pucanje krvnih žila na licu, crvenilo dlanova ili paučaste vene na leđima, prsima ili ramenima. Ispod noktiju se mogu pojaviti bijele mrlje.

Bolest masne jetre i prehrana
Ako je pacijentu dijagnosticirana bolest masne jetre, sljedeći korak je, naravno, odgovarajuće liječenje. Uz uzimanje lijekova koje je propisao liječnik, važno je pridržavati se dijete s niskim udjelom masnoće i vježbati. Evo nekoliko preporuka:

1. Smanjite rafiniranu hranu
Ovdje govorimo o brašnu i šećerima. Pokušajte jesti više cjelovitih žitarica umjesto ovih sastojaka.

2. Probajte “mediteransku prehranu”
Ovo je jedna od najzdravijih vrsta hrane koja postoji . Mediteranska prehrana temelji se na hrani s niskim udjelom masnoće ili uključuje zdrave masnoće poput maslinovog ulja.

3. Izbjegavajte konzumaciju alkohola

Alkohol je jedan od glavnih neprijatelja jetre. Pretjerana konzumacija alkoholnih pića može dovesti ne samo do razvoja steatoze, već i do ciroze jetre.

4. Nemojte uzimati određene lijekove

Posavjetujte se sa svojim liječnikom kako biste saznali koji lijekovi mogu biti štetni za vaše stanje. Najvjerojatnije će vam savjetovati da smanjite konzumaciju analgetika, estrogena i protuupalnih lijekova.

5. Vježbajte

Tjelesna aktivnost je naš pravi saveznik. Počet ćete se osjećati bolje, a jetra će se postupno vratiti u normalan “način rada”. Možete šetati parkom, šetati psa, voziti bicikl ili plivati. Odaberite vrstu aktivnosti koja vam se najviše sviđa i radite je barem 3 puta tjedno.

Objavljeno dana